A vérzészavar

A vérzés a női termékenység velejárója, ám gyakran nagyon kellemetlen velejárója. Mikor beszélünk vérzészavarról? Abban az esetben, ha a vérzés túl bőséges vagy fájdalmas, rendszertelen, túl gyakori, túl ritka, kimarad vagy együttlét után, esetleg a változókor után történik. Fontos tudni, hogy nem a vérzészavar a betegség. Az minden esetben csupán egy tünet, valami máshol rejlő probléma tünete.


A vérzészavar okai

Elsőként a vérzészavar okait diagnosztizáljuk, amihez hatékony diagnosztikai módszereket alkalmazunk. Elkerüljük például az egyébként másutt gyakorta bevett eljárást – a küretet. A vérzészavar okainak feltárása történhet hormonális kivizsgálással, ultrahang vizsgálattal, illetve a méhnyak mikroszkópos (kolposzkópos), cytológiai vizsgálatával.

Amennyiben a vérzészavar oka feltehetően méhen belüli polip vagy mióma lehet, a diagnózist kíméletes módszerrel erősítjük meg – fájdalom nélkül elvégezhető vékony optikás méhüregi tükrözéssel.


Kezelése

Az esetek nagy részében néhány szisztematikus vizsgálattal gyorsan fény derül a vérzészavar okaira és meghatározhatóak a szükséges terápiás lépések.

A családtervezés befejezése után pácienseinknél felléphet olyan visszatérő vérzészavar, amelyek hátterében nem látható egyértelmű méhet zavaró tényező. A korábban ilyenkor gyakran felajánlott méh eltávolítás helyett egy méh megtartó beavatkozást javaslunk, aminek a neve endometrium ablatio.


Munkatársak