Méheltávolítás - elveszteni vagy megtartani?

Nagy dilemma a méheltávolítás az érintett páciens és az orvos számára. Egyfelől a méh része az egészséges szervezetnek, eltávolítása sokak számára veszteség élmény, másfelől azonban nagyon gyakran olyan betegségek forrása, amelyek elviselhetetlenné teszik az életminőséget.


Méheltávolítás - miért igen?

Az életkor előrehaladtával a méhben szerkezeti változások alakulhatnak ki. A méhfalban növekvő miómagöbök vagy endometriozis gócok és az általuk okozott tünetek – sokszor visszatérő vérzészavar, görcsös alvadékos menstruáció, kismedencei fájdalom, mely akár a hátba, vagy a lábba is kisugározhat – a legkisebb kockázattal úgy szüntethetők meg, hogy a méheltávolítást választjuk megoldásként.


Méheltávolítás endoszkópos sebészeti eljárással

Ennek során a hason ejtett 4 apró nyíláson keresztül végezzük a műtétet. A medencefenék záróizom struktúrájának megóvásával a panaszok legfőbb okát kiváltó méhtestet távolítjuk el. A méheltávolítás e műtéti eljárása nálunk már kevesebb időt vesz igénybe, mint a klasszikus nyitott hasi módszer. A beavatkozás kétnapos kórházi tartózkodást és egy hét otthoni gyógyulást igényel a régi módszer hathetes táppénzes időszakával ellentétben. Az endoszkópos méheltávolítást a rendkívül jól felszerelt endoszkópos műtőegységünkben orvos csoportunk nagy rutinnal végzi.


Méheltávolítás hüvelyi úton

Amennyiben a méh mérete nem túl nagy, a kismedencei viszonyok nem túl hegesek, illetve egyéb kóros elváltozás nincs a kismedencében, továbbá ha a hüvely tágasságalehetővé teszi, akkor hüvelyi méheltávolítás végzünk. A beavatkozás végezhető gerinc körüli érzéstelenítésben – itt átmenetileg teljes mozgás- és érzésgátlásról van szó – vagy altatásban. Mivel a méhnyak és a méhtest műtéti eltávolításával a hüvelycsonk kismedencei stabilitása megsérül, a jövőbeli hüvelyelőesés esélyét speciális öltések segítségével csökkentjük. A méheltávolítás műtét után rövid kórházi tartózkodás jellemző.

Ritkán előfordulhat gyulladás, esetleg vérzés, mely gyógyszerek adása mellett spontán, vagy rövid hüvelyi kezelést követően rendeződik. A kulcslyuksebészet térhódítása előtt ez számított a legkíméletesebb ellátási módnak. Manapság, ha a méhnyak eltávolítása nem indokolt, a méh mérete nagy, környezete kötött, vagy a hüvely szűk, inkább kulcslyuksebészeti méheltávolítást javaslunk. Így egyrészt a hüvelyi kórokozók nem kerülnek kapcsolatba a hasi szervekkel, másrészt a kismedence stabilitása is megmarad.


Méheltávolítás hasi műtéttel

Krónikus kismedencei fájdalom, endometriosis, petefészek vagy petevezető elváltozás, nagyon korai méhnyak rák vagy méhtest rák miatt előfordulhat, hogy kénytelenek vagyunk a méheltávolítást hasi úton végezni A műtétet altatásban hajtjuk végre. A jóindulatú betegségekben szenvedők esetén rendszerint a kíméletes császármetszésnek megfelelő bikini-jellegű metszéssel hatolunk be a hasba. Kortól, panaszoktól függően eltávolíthatjuk a méhtestet, a méhnyakat, a petevezetőket és a petefészkeket. Szövődménymentes esetben a kórházi tartózkodás 4-7 nap.

Előrehaladottabb daganatos betegségek esetén hosszanti, akár a köldök fölé, a bordaívet megközelítő hasi metszésre, kiterjesztettebb műtétre van szükség. Ennek elvégzésére azonban legjobb, ha specializálódott intézetekben kerül sor. Mivel Intézetünkben nőgyógyászati onkológiai tanácsadás is elérhető, szívesen látjuk a betegeket ilyen problémákkal, mert így megbeszélhetjük a szükséges vizsgálatokat és beavatkozásokat. Szükség esetén megszervezzük az ellátást társintézeteinkben.


Munkatársak