A császármetszés

A tervezett császármetszést a terhesgondozás során felismert anyai és/vagy magzati okok indokolják. Azokban az esetekben viszont, amikor a szülészeti vészhelyzet a vajúdás során alakul ki, sürgős császármetszésre van szükség még akkor is, ha azt valójában gondos előkészítést követően végezzük el. Igazi, rohanós császármetszés szerencsére igen ritka.

Kórházunkban lehetőleg gerinc közeli érzéstelenítésben, és úgynevezett „bikini”metszéssel, szövetkímélő technikával végezzük a császármetszéseket. Ez lehetővé teszi további terhességek esetén a hüvelyi szülés megkísérlését, illetve számos, akár 4-5 későbbi császármetszés elvégzését is. Többedszeri hasi műtét esetén lehetőleg a korábbi metszés hegében végezzük az aktuális műtétet, így csökkenthetjük a hasfal terhelését.

Császármetszés után hüvelyi szülés

Abban az esetben, ha az előző gyermek császármetszéssel született 60 % esély van hüvelyi szülésre. Hogy császármetszést követően egy újabb szülés hüvelyi útra engedhető-e, azt szakmai és emberi szempontok alapján döntjük el. A mérlegelendő kérdés az, hogy a korábbi heg bírja-e a méhgörcsöket, vagy esetleg megnyílik. Szerencsére a méhrepedés igen ritka szövődmény.

Jelenlegi gyakorlatunk az, hogy, ha a család partner a hüvelyi szülésben és a szülés spontán beindul, majd annak rendje és módja szerint szépen halad, akkor boldogan asszisztálunk a hüvelyi befejezéshez. Ellenkező esetben inkább ismételt császármetszést ajánlunk. Két korábbi császármetszés az előzményben a magyarországi gyakorlat szerint kizárja a hüvelyi szülés lehetőségét, bár találunk példát külföldön ilyen előzmények után levezetett hüvelyi szülésekre.

 

Munkatársak