Pikkelysömör

A pikkelysömör kellemetlen és kiszámíthatatlan krónikus betegség. Sajnos sokakat érint, nagyjából 200 000 érintett él Magyarországon. A tünetek enyhítése szakorvosi feladat. Bőrgyógyászunk egyéni, személyre szóló kezelési programot állít össze önnek. 

A pikkelysömör (psoriázis) pontos okát még nem ismerjük. Nagy valószínűséggel a psoriázisra való hajlam öröklődik, de a betegség megjelenéséhez külső hatások is szükségesek. Pikkelysömörre utaló tünetek az élet bármely szakaszában megjelenhetnek, gyermekkortól időskorig. Legtöbbször a húszas-harmincas éveiben tapasztalja a beteg a pikkelysömör első föllángolását.


A pikkelysömör tünetei

A betegség lényege, hogy a bőr egyes területein a hámsejtek életciklusa kórosan megváltozik, az újonnan kialakuló sejtek a szokásosnál gyorsabban és éretlenül törnek a bőr felszíne felé. Itt egymásra rakódnak, jellegzetes pirosas színű megvastagodás jön létre, amelyen fehér lerakódás keletkezik. A bőr ezen a területen nagyon száraz, hámlik, berepedezhet. A bőrtünetet ízületi fájdalom is kísérheti. A pikkelysömör leggyakrabban olyan helyeken alakul ki, ahol a bőr nagyobb igénybevételnek van kitéve, vagy könnyen sérül. Ilyen a könyök és a térd, a lábak, de jellemzően megjelenik az összefekvő részeken, combon, hónaljban, mell alatt, illetve a fejbőrön, sőt az arcon is. Elvétve előfordul, hogy szinte az egész testen jelentkezik, jellemzőbb, hogy csak bizonyos fent említett testrészeken és azok környékén. Enyhe formájában pedig csak néhány kis foltban a könyök és a térd felszínén. A tünetek időnként fellángolnak, majd ezt akár több éves békés állapot, tünetmentes időszak is követheti. A kiváltó okok sokfélék lehetnek: sérülés, dörzsölés, lázas betegség, bizonyos kórokozók, egyes gyógyszerek, gyulladásos folyamat a test bármely táján, bizonyos hormonális állapotok, stressz. Ismert az úgynevezett Höbner tünet: ütés, dörzsölés, sérülés után két héttel alakul ki pikkelysömörös terület az érintett bőrfelületen. A pikkelysömör nem fertőz. Ezt sajnos sokan nem tudják, ezért kerülik a beteget. Sajnos jellemző, hogy a psoriázisos beteg maga is kerüli a társaságot, mert szégyenli a bőrelváltozást. Nagyon fontos, hogy a betegség kezelése minél előbb megkezdődjön, hiszen a tünetek csökkenésével sokkal kisebb lesz a betegséggel együtt járó lelki teher. Nem beszélve arról, hogy a pikkelysömör tünetei stressz hatására fellángolhatnak, így a betegség kiváltotta lelki válság maga is fokozhatja a bőrtünetek hevességét.


Vizsgálata

A gyakorlott szakorvos már a klinikai megjelenés, vagyis a látvány alapján is jól tudja diagnosztizálni a psoriázist. Bizonyos ritka esetekben biopsziára, vagyis a szövetek mikroszkópos vizsgálatára is szükség lehet. A bőrgyógyász természetesen nem elégszik meg a felületes fizikai vizsgálattal, hiszen a személyre szabott kezeléshez jól kell ismernie a páciens életkörülményeit, múltbéli és jelenlegi betegségeit, a gyógyszereket, amelyeket szed, és azokat is amelyekre esetleg allergiás. A bőr vizsgálatán túl tehát kórelőzmény (anamnézis) felvételére is szükség van.


Kezelése

Az orvostudomány sajnos még nem tart ott, hogy magát a betegséget megszüntesse, véglegesen gyógyítsa. A tünetek enyhítésére viszont sok lehetőség van. Magát a gyulladásos folyamatot szteroid tartalmú kenőccsel lehet mérsékelni, a felrakódást hámlasztó krémmel eltávolítani, a hámsejtek szaporodását pedig speciális oldat felvitelével lehet csökkenteni. Jó hatásúak az A-vitamin analógokat tartalmazó kenőcsök. Nagyon kiterjedt psoriázisos felületek esetén gyógyszeres kezelés is indokolt lehet. Ha ízületi gyulladás is társul a betegséghez, ennek a visszaszorításáról is gondoskodnia kell az orvosnak, általában gyógyszeres kezelés formájában.

Jó hatásúak a már sok helyen elérhető fényterápiás kezelések. Új eredmény, hogy úgynevezett biológiai válaszmódosító szerek használatával magát a kóros hámsejtszaporulat kialakulását lehet megelőzni. Ez az eljárás (biológiai terápia) azonban komolyan beleavatkozik a szervezet bonyolult immunológiai folyamataiba, melyeknek a megzavarása veszélyes mellékhatásokkal járhat, ha nem elég körültekintően végzik. A biológiai terápia ezért csak a betegek speciális csoportjánál alkalmazható.


A megelőzés lehetőségei

Azzal, hogy orvosa részletesen kikérdezi az első találkozás folyamán, nagyon sok fontos információhoz jut. Megkezdődhet a közös nyomozás, hogy önnél melyek azok a külső tényezők, amelyek a tünetek fellángolásához vezetnek. Nem ritka, hogy egy gyulladt fog vagy krónikus mandulagyulladás tartja fenn a pikkelysömör bőrtüneteit, ezek gyógyítására tehát kiemelt figyelmet kell fordítani. Lehet, hogy kerülnie kell egyes ruhadarabok viselését, különös figyelmet kell fordítania bizonyos gombás vagy vírusfertőzések elkerülésére, életmódváltoztatásra, a testsúly normalizásálára is szükség lehet. Sajnos hatásos pikkelysömör-étrendet még nem ismer az orvostudomány, de az egészséges, sportos életmód követése az egész szervezet ellenállóképességét megnöveli, illetve csökkenti a stresszt, így csökkenti a betegség fellángolásának esélyét.